Fotowoltaika – czym jest fotowoltaika ?

  Fotowoltaika – co to jest?

  Pod tą pozornie trudną nazwą kryje się bardzo prosty proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca. Panele fotowoltaiczne, czyli inaczej panele słoneczne, to krzemowe płyty, które coraz częściej możemy zauważyć na dachach domów czy też budynkach nowoczesnych firm. Rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekologii z ekonomią, ponieważ jest ona rozwiązaniem zapewniającym zwrot części lub nawet całości kosztów za wykorzystanie energii elektrycznej, nie szkodząc przy tym środowisku. Chociaż zdaje się to być niemożliwe w dobie rosnących rachunków za prąd, warto poświęcić chwilę i dowiedzieć się, jak korzystnym i przyszłościowym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne.

  Zalety paneli fotowoltaicznych

   

  1. Koszty instalacji fotowoltaicznej

   

  Odpowiednia ilość paneli słonecznych jest w stanie zapewnić nam tyle energii elektrycznej, żeby opłaty za prąd przestały nas martwić. Stajemy się więc niezależni od dostawcy energii. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych, możemy liczyć na dotację wysokości aż do 40% kosztów kwalifikowanych instalacji PV. Instalacja generuje natomiast jedyne koszty, jakie ponosimy, ponieważ panele słoneczne nie wymagają wymian podzespołów czy napraw, z jakimi musielibyśmy liczyć się na przykład w przypadku generatorów wiatrowych. Panele fotowoltaiczne pracują nieprzerwanie do 25 lat, a inwestycja w nie zwraca się już po 6-7 latach. W tym czasie nie „dokładamy” już żadnych pieniędzy, a cieszymy się tanią lub całkiem darmową energią.

   

  2. Ekologia a fotowoltaika

   

  Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca to duży krok do przodu, ponieważ w przeciwieństwie do wyczerpalnych zasobów ziemi, światło słoneczne dostępne jest zawsze w takich samych ilościach. Rosnące koszty energii elektrycznej pozyskiwanej ze spalania węgla pochodzą ze zmniejszających się zasobów tego surowca. Należy mieć więc na uwadze fakt, że zasoby te będą się kurczyć z roku na rok, powodując coraz większe podwyżki rachunków. Panele fotowoltaiczne nie produkują dymu i nie zanieczyszczają środowiska. Ponadto, w przeciwieństwie do generatorów energii z wiatru czy wody, nie wydają żadnych dźwięków i zajmują bardzo mało miejsca.

   

  3. Fotowoltaika Jak to wszystko działa?

  Panele fotowoltaiczne zrobione są z krzemu, który przechwytując fotony, czyli najmniejsze jednostki światła, wprawia w ruch elektrony, co produkuje energię elektryczną. Prąd stały płynący z paneli słonecznych do inwentera solarnego zmieniany jest tam na prąd zmienny, dzięki któremu działają nasze urządzenia w domu. Prąd ten pokonuje drogę przez układ zabezpieczający, aby ostatecznie dotrzeć do sieci, z której korzystamy, podłączając domowe urządzenia do prądu.

  Panele fotowoltaiczne montuje się tak, aby były skierowane na południe i przechwytywały największą dawkę promieni słonecznych. Najczęściej są to dachy budynków, jednak brak takiej możliwości nie zamyka furki do posiadania taniej energii elektrycznej, gdyż istnieją inne, elastycznie dostosowane do potrzeb rozwiązania. Jedynym warunkiem jest ustawienie paneli tak, aby nie znajdowały się w zaciemnionym miejscu. Słońca jednak, wbrew obiegowej opinii, jest w naszym kraju pod dostatkiem. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na naszych zachodnich sąsiadów, którzy są liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych. Polska ma równie dobre położenie jak Niemcy, dlatego kwestia nasłonecznienia nie jest żadnym powodem do ewentualnych obaw.

   

  4. Fotowoltaika Dofinansowanie

   

  Instalacja paneli fotowoltaicznych jest rozsądną, ale i kosztowną inwestycją. Nie należy jednak w tym miejscu skreślać możliwości cieszenia się z odnawialnej energii, ponieważ przyszły użytkownik paneli słonecznych może starać się nie tylko o dotacje, ale i wziąć udział w programie „Prosument” lub rozważyć w przyszłości korzystanie z tzw. net-meteringu, które dokładnie opiszemy poniżej.

   

  5. Prosument

   

  Program „Prosument” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera zakup i montaż małych i mikro instalacji obejmujących odnawialne źródła energii, w tym również paneli fotowoltaicznych. Celem programu jest promocja wykorzystywania wyżej wymienionych źródeł energii, co wiąże się z obniżeniem emisji dwutlenku węgla oraz, co równie ważne, obniżeniem kosztów produkcji energii elektrycznej.

   

  6. Kim jest Prosument?

   

  Prosument to jednocześnie konsument i producent, ponieważ posiadając generatory energii ze źródeł odnawialnych sami pozyskujemy energię, którą wykorzystujemy. Prosument to osoba niezależna.

   

  7. Jakie są korzyści z bycia Prosumentem?

   

  Program zapewnia wsparcie dla osób, które chcą zainstalować w swoim domu generatory energii ze źródeł odnawialnych, ale nie mają wystarczającej ilości funduszy. Będąc Prosumentem można zyskać nie tylko do 40% dofinansowania na instalacją paneli słonecznych, ale także pożyczkę z oprocentowaniem wysokości 1% bez wkładu własnego na resztę kwoty. Z programu mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz jednostki i związku samorządu terytorialnego.

   

  8. Net-metering

   

  Net-metering to inaczej opomiarowanie netto, czyli sposób rozliczania wyprodukowanej przez prosumenta energii przez lokalną sieć dystrybucyjną. Przyłączenie do sieci będzie oznaczało dla nas trzy możliwości, w zależności od ilości produkowanej energii.

  Pierwsza z nich to obniżenie kosztów za energię elektryczną o wartość energii wyprodukowanej przez naszą instalację. Jeśli nasza instalacja produkuje rocznie 5000kWh, a konsumpcja wynosi 5500kWh, to będziemy musieli zapłacić tylko za 500kWh.

  Druga możliwość powstaje, kiedy instalacja PV produkcją energii dokładnie pokrywa nasze zapotrzebowanie. W takim wypadku nasze rachunki za prąd będą oscylować w granicach 0zł.

  Ostatnia możliwość ma miejsce wtedy, kiedy produkujemy więcej energii, niż jesteśmy w stanie skonsumować. Powstałą wtedy nadwyżkę możemy magazynować na czas, kiedy będzie nam potrzebna lub odsprzedać do Zakładu Energetycznego.

  Opłata za udział w net-meteringu to 2-6zł pobierana przez Zakład Energetyczny za koordynowanie systemu.

  1 Komentarz

  1. Karen pisze:

   Fotowoltaika to świetny pomysł – a przede wszystkim się opłaca!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *